Kırıkkale'de Tercih Edilen Yağ ve Filtre Firması
Gülüver Madeniz Yağ firması olarak Kırıkkale Sanayi Çarsısında bulunan merkezimizde tüm marka araçların yağ ve filtre değişimlerini uygun fiyat ve tecrübeli personelimiz ile hizmet vermekteyiz. Bünyemizde satışını yaptığımız onlarca yağ ve filtre markası ile aracınızın ihtiyaçlarına cevap veriyoruz.

Motor Katkıları

Bugün, birçok otomobil sahibinin katkı maddelerini motor yağına karıştırdığını ve bunları motor yağı mağazalarının da tavsiye ettiğini gördük. Bir arabamız varsa bu durumla mutlaka bir veya birkaç kez karşılaşacağız. Her 4-5 litre motor yağına yaklaşık 0,5 litre yağ katkısı eklenmekte olup, bir depo kullanımdan sonra etkilerini hissedebilirsiniz.

 Motor Katkıları Nedir?

Katkı maddesi alırken en çok dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise sahtelerdir (merdiven altında üretilen). Maalesef piyasada ucuz taklitler de var. Mümkün olduğunca satın alınacak ürünün ambalajına ve menşeine dikkat edin. (Aslında bu alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken bir sorundur.) Elbette açılamayan açılmayan metal ambalaj ürünlerini tercih ediyorum. Bu aşamadaki diğer bilgiler, her motor yağı üreticisinin kendi motor yağı katkı maddelerini üretmediği ve bu katkı maddelerini üreten başka kuruluşların olduğudur.

 Motor Yağ Katkısı Yeni Araçlarda İşe Yarar mı?

Özellikle yeni araçlarda motor yağı katkı maddeleri önerilmez. Sebebi ise motorun çok yeni olması, bu nedenle motor ve pistonun içi çok iyi monte edilmiş olması ve pistonla temas eden parçalar arasında aşınma olmaması, bu nedenle aracın motoru çok verimli olması ve motorda yakıt azaltma ve yakıt yanması gibi sorunlar yaşanmamasıdır. Yeni araçlarda motor yağı katkı maddelerinin kullanılması önerilmez. Özellikle dur-kalk trafikte araç her zaman yük altındadır ve sürtünmeden dolayı ısı ve aşınma üretir.

Kullanılması halinde motorun ömrünü ve performansını arttırmak yerine, motorun ömrünü kısaltacak ve motorun performansını daha kısa sürede azaltacaktır. Yukarıda bahsedildiği gibi, yeni araç sahipleri otomobilin motorunun servis ömrünü uzatmak ve arabanın bakımını yapmak için motor yağına katkı maddeleri tercih etse de, uzmanlar bunun yanlış bir davranış olduğuna inanıyor.

 Motor Katkıları Eski Araçlarda Kullanılır Mı?

Özellikle eski bir arabanın motoru zamanla yıprandığı için bazı iç deformasyonlar meydana gelecektir. Bu deformasyonlar nedeniyle piston, motor yataklarına yapışamayacak ve açıklığın artması nedeniyle motor yağ yanmasına veya yağ sızıntısına neden olacaktır. Bu aşamada yağa yağ katkı maddeleri eklendiğinde, piston ile piston yatağı arasındaki boşluğu azaltacak ve geçici olarak motor performansının iyileştirilmesine yardımcı olacak ve yağ sızıntısı veya yağ yanmasını azaltacaktır.

03 Ekim 2020
51 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?